Hyggelig Generalforsamling

Med vanlig sikker hånd ledte René Steenberg klubbens ordinære generalforsamling.

Bestyrelsens beretning havde fokus klublivet, de mange hyggelige stunder vi har sammen på landevejen og til arrangementer og hvordan vi sammen kan bidrage til mer af samme skuffe. Et ønske om at få pimpet klublokalet op, så det lugter mere af cykelklub end det gør i dag.

Regnskabet viste et underskud på omkring 75.000 kr. på grund af bestyrelsens beslutning om gratis klubtøj. Hvorvidt det kan gentages må tiden og ikke mindst økonomien vise, men med det fremlagt budget og den varslede justering af kontingentet er muligheden inden for rækkevidde.

Medlemsforslag om at en evt. klubtur til Tørskind finder sted et par uger inden Grejsdalsløbet blev vedtaget. Det samme blev bestyrelsens forslag om vedtægtsændringer. Det betyder at klubbens regnskabsår fremadrettet vil følge kalenderåret, og klubbens generalforsamlinger finder sted i marts, første gang fra 2025.

Henning Hansen blev genvalgt til bestyrelsen, mens Kim Christiansen valgte at stoppe. Niels Ole Baecher blev valgt til bestyrelsen. Suppleantpladserne snuppede Jørgen Bosack og Ole Andersen.

Årets “Fiduspokal” blev tildelt Jørgens Søndergaard, for hans traditionsrige Rømø-ture igennem mange år.

Vi vil så gerne have nye ansigter ind i klubfællesskabet. Men hvordan gør vi det? Annoncer, arrangementer eller måske ved at tage fat i den cyklende nabo, kollega eller familiemedlem med et “skal du ikke med mig i HS6100”?Efter generalforsamlingen var der smørrebrød og røverhistorier nok til alle.

Tak til alle jer der mødte frem!

Bestyrelsen