Coronatilpasset aktiviteter

Selvom klublivet i HS6100 er påvirket af COVID-19, holder vi fortsat fast i klubbens vintertræningen – dog med reduceret holdstørrelse.

I HS6100 har vi valgt at gennemføre træning i det omfang retningslinjer og forsamlingsforbud tillader. Selvom det betyder, at der kun må køre i hold af fem personer, så bliver der kørt såvel på MTB/gravelbike og racercykel (når vejret tillader det).

Træningen er krumtappen i vores forening. Så skulle forsamlingsforbuddet fortsætte ind i marts eller måske helt ind i april, opretholder vi træningen i den form, restriktionerne giver mulighed for. Fx. med reduceret holdstørrelse.

Hvad angår klubaktiviteter, som markeringen af sommer-sæson-start, stjerneløb, klubture med mere, må tiden vise hvad og hvornår, vi kan mødes til disse utrolig hyggelige aktiviteter.

Indtil da, gælder det om at få det bedste ud af det, og se på de muligheder vi dog har for at cykle sammen her i HS6100.